Žena bere do ruky slánku a štědře s ní posype talíř kouřící polévky. Přitom ji dosud ještě neochutnala. Myslí si ale, že jídlo stejně bude málo slané.
Také je vám podobný výjev dosti povědomý? Dopouštíte se i vy něčeho podobného, když jíte v jídelnách či restauracích. Ačkoli se u nás stále ještě jedná o docela obvyklý jev, děláte velkou chyby. Dlouhodobé nadměrné solení totiž může způsobit vážné zdravotní problémy.
Když se prospěšná látka mění v jed
Vaše tělo potřebuje pro svoje správné fungování sůl. Ionty sodíku a chloru přítomné v kuchyňské soli, pomáhají vašemu organismu. Zajišťují například správnou rovnováhu tekutin v těle. Zodpovídají za výši krevního tlaku. Podporují správnou funkci nervů, svalů a srdce.
Díky soli dochází ke vstřebávání látek ve střevech nebo ledvinách. Dostává se také do krve. Roztok NaCl je fyziologickým roztokem užívaným například pro nitrožilní aplikaci léků. Z výše uvedeného jasně vyplývá, jak je pro vás sůl důležitá. Jenže pokud ji začnete přijímat nadměrném množství z léku, který pomáhá, se rychle změní v jed.
Trpí srdce, cévy, ledviny i játra
Co se stane, když budete dlouhodobě hodně solit? Především bude trpět váš srdečně cévní systém, a především ledviny. Jakmile začnete s vydatným solením, vaše chuťové buňky také časem otupí, a vy budete solit více a více. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.
Je také jasně prokázáno, že příliš vydatné solení má vliv na růst krevního tlaku. A právě ten je výrazným faktorem při vzniku srdečně cévních chorob jako infarktu a mozkové mrtvice. Také selhání ledvin je dalším velmi negativním onemocněním v důsledku solení. Při vydatném solení ovšem trpí i játra.
Je jasné, že těmto zdravotním komplikacím se můžete vyhnout. Je jenom ve vašich rukou, abyste zamezili příliš velkému přílivu soli do svého těla.
Pozor na polotovary, konzervované potraviny i minerální vody
Jak toho docílit? Snažte se méně solit. V žádném případě nesolte pokrm, který jste ještě neochutnali. Pokud možno se úplně vyvarujte polotovarů a instantních potravin. Právě ty obsahují hodně soli, a to nejenom té kuchyňské, ale například i tolik diskutovaného glutamanu sodného.
Omezte také příjem sterilizovaných a konzervovaných potravin. Odpusťte si používání hotových kořenících směsí, který bývají hodně slané. Pokud toužíte po výraznější chuti pokrmu, nebojte se použít jiné prostředky jako třeba česnek nebo bylinky.
Snažte se zařazovat do svého jídelníčku co nejvíce čerstvých nebo mražených potravin, obsahujících minimum soli. Možná vám to přijde na první pohled divné, ale buďte opatrní i u minerálek. Řada z nich obsahuje příliš vysoké množství sodíku, které také škodí. Nejlepší je, snížit příjem soli pod 6 gramů denně. Zkrátka v případě soli platí, že méně je více.