Když se řekne hubnutí, asi každému se v první chvíli vybaví nesnesitelný dietní režim a litry potu vypocené při pravidelném cvičení ve fitness centru. Už jen tato myšlenka spoustu lidí od redukce váhy či formování postavy odradí. Avšak zdravé zhubnutí vůbec takto nevypadá. Stačí jen dodržovat několik zásad, těšit se ze svého nového životního stylu a celé shazování kilogramů pak půjde zcela samo. Již zmiňované zásady nejsou nijak těžké, i tak si jich ale pár připomeneme.
Úspěch tkví v pravidelnosti
Jednou z nejdůležitějších věcí při našem počínání je především pravidelná strava. Někomu bude stačit pět jídel denně, tedy snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, někdo si třeba ještě přidá druhou lehkou večeři. Vše samozřejmě záleží na denním rytmu jedince.
Avšak důležité je také to, aby jídla mezi sebou neměli větší časový rozestup než 3 hodiny. Ideální je, najíst se cca 2 až 2,5 hodiny po předchozím chodu a vždy s menší porcí. Tím pádem platí, že je lepší jíst vícekrát za den a méně, nežli například jen ráno a večer s množstvím pokrmů jako pro slona.
Pomalu ale jistě
Většina z těch, co začínají s hubnutím, by svých kýžených výsledků chtěla dosáhnout v co nejkratším čase. A dosti lidem se to také podaří. V tomto případě se však nedá mluvit o zdravé redukci, protože je to vždy podmíněné hladověním a bohužel i následným jojo efektem při návratu k normálnímu režimu.
Tak takhle tedy ne! Pravidlo číslo jedna zní, že pro zdárné výsledky s trvalým stavem musíme hubnout postupně v rozmezí 0,5 až 1 kilogram za týden. Mimo váhový úbytek bychom také měli sledovat centimetry okolo obvodu pasu, boků a stehen.
Nepodceňujte cvičení
Není nutností hýbat se každý den a dřít do úmoru kostí, ale na druhou stranu také není vhodné, když neděláme vůbec nic. Samozřejmě že strava se na úspěšném zhubnutí podílí velkou měrou, avšak sport je při zdravém životním stylu také důležitý. Podpoříme při něm rychlejší spalování tuků, formujeme svou postavu a navíc příznivě působí na naši psychickou pohodu. Pohyb by nás měl ale bavit, proto je fajn, když si najdeme takový, do kterého se nebudeme nutit a naopak se budeme těšit.
Pro úplné začátečníky se doporučuje zařadit nějakou sportovní aktivitu zhruba dvakrát týdně. Dle své fyzické zdatnosti pak můžeme pohyb přidávat na více dní nebo na delší časový úsek při jednom tréninku či na vyšší stupeň obtížnosti. Také je vhodné střídat aerobní, kardio a posilovací cvičení.